OMNITRONIC Set MES-15BT2 + Battery
0
Portable 15" PA system with 2 UHF receiver units, audio player and bluetooth including batteryOMNITRONIC MES-15BT2 Wireless PA SystemPortable 15" PA system with 2 UHF receiver units, audio player and BluetoothPortable all-in-one PA system with 45 watts output powerBattery pack must be ordered separately3-channel power mixer (45 W RMS) and 2-way spe...
Prijs
ST-shop.nl logo
ST-shop.nl
1-3 dagen
niet bekend
461,25
Anderen bekeken ook
Portable 15" PA system with 2 UHF receiver units, audio player and bluetooth including batteryOMNITRONIC MES-15BT2 Wireless PA SystemPortable 15" PA system with 2 UHF receiver units, audio player and BluetoothPortable all-in-one PA system with 45 watts output powerBattery pack must be ordered separately3-channel power mixer (45 W RMS) and 2-way speaker system with a 38 cm woofer (15")SD card slot and USB portUHF receiver units and 2 matching wireless microphones2 mono microphone channels1 stereo input channel for line signal sources e.g. CD players and notebooksAdjustable reverb effect for wireless microphones/microphone channelsGraphic 5-band EQ, master volume control2 master outputs (mono)Terminals for external 12V battery operation (e.g. car battery)Battery operation up to 5hTrolleyFor application areas such as: Theater; mobile use; wedding/gala/events; product presentations and lecturesIntegrated automatic charging of the battery and status indicatorBlack metal grille2 Rugged carry…
OMNITRONIC MES-15BT2 Wireless PA System
The wireless PA system MES-15BT2 is a combination of a 2-way speaker system with 38 cm woofer and a3-channel power mixer with connections for microphones and line sources such as notebooks and CDplayers. The amplifier supplies a power of 90 W maximum. Stream your music wirelessly from yoursmartphone or tablet via Bluetooth to the system's built-in audio player, which also offers slots for USBstorage devices and SD(HC) memory cards and convenient control via IR remote control. The PA systemfeatures two wireless single antenna receivers operating with the fixed UHF frequencies 830 and 864 MHz.Delivery includes matching dynamic hand-held microphones which serve for wireless signal transmission ofspeech and vocals to the receiving units. The compact PA system is a perfect partner for all mainsindependent and wireless applications such as sales presentations, conferences, gyms etc. The optionalbattery allows for 4-5 hours of entertainment. Alternatively, the unit can be operated with mains …